Upravit stránku

Chirurgická léčba proleženin navrátí pacienty do běžného života

Chirurgická léčba proleženin zahrnuje rozsáhlé plastické operace dekubitů či jizev. Dekubity jsou lokální rány, které se objevují u dlouhodobě ležících pacientů, a které velmi často doprovázejí infekce. Příčinou jejich vzniku je nepřetržitý tlak na tkáň, která se tak nedostatečně prokrvuje a okysličuje. Dekubity se vytvářejí na místech s tenčí vrstvou podkoží – na kyčelních kloubech, křížové kosti, na patách, ramenou, okolo lopatek apod.
Nejhorší stádia proleženin vyžadují rozsáhlé zákroky v celkové anestézii s několikadenním pobytem v nemocnici. Takováto chirurgická léčba je však vždy hrazena ze zdravotního pojištění.

Chirurgická léčba proleženin a její pozitiva

  • Zákroky hrazené ze zdravotního pojištění.
  • Umožní rychlejší hojení rány a pacienti se mohou rychleji věnovat rehabilitaci.
  • U dlouhodobě ležících pacientů jde mnohdy o jedinou možnost jak se vrátit do běžného života.

Zajímáte se o léčbu proleženin? Objednejte se na konzultaci!

Informujte se o preventivních metodách proti vzniku proleženin

Komplikovaný zdravotní stav vede bohužel někdy k dlouhodobému upoutání pacienta na lůžko, případně invalidní vozík. V takových případech by se tedy nemělo zapomínat na prevenci proti vzniku proleženin. K prevenci řadíme v prvé řaděpolohování, při kterém se pravidelně mění pacientova poloha. Samozřejmostí přitom musí být suché a čisté lůžko.
Neméně důležité jsou také masáže. Díky nim pomůžeme prokrvit a prokysličit tkáň na rizikových partiích těla. Jakmile však již dojde ke vzniku dekubitu čili infekční ráně, přichází na řadu odborná léčba. Další vhodný postup Vám následně doporučí specialista na osobní konzultaci.