Obavy z plastických a jiných operací pramení v řadě případů z nutnosti podstoupit je pod působením anestetik. Jejich použití je však v dnešní medicíně natolik běžné, že není třeba mít strach. Ovšem za předpokladu, jsou-li anestetika podávána pouze zkušenými operatéry a anesteziology. A na druhou stranu je pro úspěšnost operace nesmírně důležitá také spolupráce pacienta. Musí sdělit lékaři pravdivé a úplné informace o svém zdravotním stavu. Za těchto podmínek pak není nutné mít z anestezie strach.
Jak vlastně působí anestetikum
Mýlit by se mohli ti, kteří si myslí, že při anestezii pacient jen hluboce spí. To bohužel není možné. Z běžného spánku se totiž lidé lehce probudí. Možná nezareagují na menší podněty, ale chirurgický zákrok by je už bezpochyby vzbudil. Proto je anestezie ve skutečnosti stav hlubokého bezvědomí, řízeného lékařem. Pacient při něm nereaguje ani na velmi silné podněty a zároveň necítí žádnou bolest. To je také cílem anestezie.
Předtím, než je však anestezie podána, pacient se musí podrobit důkladnému vyšetření. Teprve je-li si lékař jist, že Vás anestezie neohrozí, může se pro ni rozhodnout. Váš zdravotní stav a také typ zákroku rozhoduje o tom, jaký druh anestezie bude zvolen.